Wielu osobom towarzyszy przekonanie, że korektor tekstów to idealny zawód dla introwertyków. W istocie, z pewnością odnajdą się w nim ludzie, którzy cenią spokój, pracę we własnym rytmie oraz pewną powtarzalność. Jednak czy tylko oni? W tym artykule dzielę się moimi przemyśleniami na temat zawodu korektora, związanych z nim wyzwań komunikacyjnych oraz społeczności wsparcia będących kluczowym elementem w tej podróży.
Zawód introwertyk
Introwersja to cecha osobowości opisywana jako ukierunkowanie energii do wewnątrz. Wpływa na sposób, w jaki dana osoba przetwarza informacje, a także na zachowanie i podejście do życia. W dużej mierze rzutuje to również na kontakty z innymi ludźmi.
Osoby określane mianem introwertyków skupiają się głównie na własnych myślach i uczuciach, a energię czerpią z bycia samemu ze sobą oraz z czasu spędzonego na refleksji. Zwykle są przez to postrzegane jako mniej energiczne i mniej towarzyskie niż ekstrawertycy. Jak to wygląda w praktyce? Introwertycy często zanurzają nos w książkach, wybierają spacer zamiast głośnej imprezy pełnej nieznanych ludzi, nie odzywają się, gdy nie muszą, mają kilku dobrych przyjaciół, z którymi łączą ich głębokie relacje, zamiast wielu znajomych… A jak przekłada się to na sferę zawodową?
Introwertycy najczęściej wybierają zawody niewymagające ciągłego bycia w centrum uwagi czy wielu spotkań w ciągu dnia. Najczęściej decydują się na pracę samodzielną, wykonywaną w cichym i spokojnym otoczeniu, zapewniającą czas na przeanalizowanie informacji. Dodatkowo spora część introwertyków lepiej czuje się w komunikacji pisemnej niż na przykład podczas spotkań na żywo. Z tego powodu wiele osób o tym typie osobowości odnajduje się w takich zawodach, jak: informatyk, analityk danych, księgowy, grafik komputerowy czy… korektor tekstów.
Zawód korektor tekstów
Bez dwóch zdań praca ze słowami – zwłaszcza w zaciszu własnego domu – jest idealna dla spokojnego introwertyka. Zdolność do samodzielnego działania, uważność i zwracanie uwagi na szczegóły stanowią siłę podczas ulepszania tekstów. Introwertycy potrafią być niezwykle kreatywni i skuteczni w podejmowaniu decyzji – a tych w zawodzie korektora nie brakuje. Co ważne, zarabianie na czytaniu książek, którymi introwertycy tak często się otaczają, jest dla nich źródłem przyjemności i spełnienia.
Warto jednak zaznaczyć, że praca korektora nie ogranicza się jedynie do czytania, choć wiele osób tak właśnie ją postrzega. Zwłaszcza w przypadku freelancerów nie brakuje wykazywania inicjatywy oraz interakcji z innymi ludźmi.
Komunikacja i inicjatywa w pracy korektora tekstów
Kontakt z autorami i wydawnictwami jest kluczowym elementem pracy redaktora czy korektora. Wbrew pozorom nie musi on być uciążliwym doświadczeniem dla introwertyka. Obecnie komunikujemy się głównie drogą elektroniczną. To pozwala na spokojne zebranie myśli i wyrażanie ich we własnym tempie, bez poczucia presji – co z kolei często przekłada się na lepsze rezultaty. Spotkania również można prowadzić online, dzięki czemu nie tylko oszczędzamy czas, ale także nieznacznie ograniczamy stres.
Praca korektora freelancera wiąże się z koniecznością ciągłego podejmowania inicjatywy. To jedno z większych wyzwań dla introwertyków! Choć nierzadko jest to pewien dyskomfort i wysiłek dla osób o tej cesze osobowości, dzięki determinacji opartej na małych krokach wykonywanych we własnym tempie wiele z nich odnosi w tej branży sukces.
Samotność w pracy korektora
Praca z tekstem w zaciszu własnych czterech kątów, choć pełna fascynujących wyzwań, może czasem prowadzić do poczucia osamotnienia. I tak, dotyka ono także introwertyków, którzy mimo że baterie ładują w samotności, również potrzebują kontaktów międzyludzkich. Potrzebę tę można zaspokoić poza sferą zawodową. Dobrym pomysłem jest jednak dołączenie do społeczności skupiającej ludzi słowa. Grupy na Facebooku czy kluby subskrypcyjne dla korektorów lub osób związanych ze światem książki są miejscami wymiany doświadczeń, inspiracji i –przede wszystkim – wsparcia (na końcu tego wpisu znajdziesz listę takich miejsc).
Każdy korektor tekstu, nawet ten z wieloletnim doświadczeniem, miewa czasem wątpliwości. Możliwość ich rozwiania we wspierającej grupie ludzi mierzących się z podobnymi problemami jest na wagę złota. Wspólna pasja do słowa pisanego łączy ludzi, nawet jeśli preferują pracę w samotności. Społeczności wsparcia są bezpiecznym miejscem, gdzie można dzielić się wątpliwościami i sukcesami – bez konieczności wychodzenia ze strefy komfortu.
Nie tylko dla introwertyków
Czy tylko introwertycy znajdą satysfakcję w pracy korektora tekstów? Nie! Znam osoby ekstrawertyczne, które znakomicie odnajdują się w tym zawodzie. Jak zaspokajają swoją potrzebę kontaktów międzyludzkich? Bardzo często wystarcza im aktywne życie towarzyskie poza pracą. Dodatkowo nierzadko są zaangażowanymi członkami społeczności, o których pisałam wyżej. W komunikacji z klientem często sięgają po telefon i nie stronią od spotkań online czy tych osobistych. Wielu redaktorów i korektorów o tym typie osobowości znakomicie odnajduje się na etacie w biurze. Praca w stacjonarnej redakcji może być dla nich idealnym rozwiązaniem.
Znalezienie własnego rytmu kluczem do sukcesu
Zawód korektora tekstów pozwala na dużą elastyczność. Kluczem do satysfakcji jest znalezienie własnego rytmu i dostosowanie poszczególnych elementów do swoich potrzeb. Bez względu na to, czy zaliczasz się do introwertyków czy ekstrawertyków, decyzja o podjęciu pracy z tekstem otwiera przed Tobą drzwi do fascynującego świata słowa pisanego. Warto odkryć, jakie możliwości kryją się w tym kreatywnym zawodzie.
Poniżej zamieściłam krótką listę grup i społeczności związanych ze światem książki. Znajdziesz w nich wiele odpowiedzi na swoje pytania.
Kluby subskrypcyjne
Grupy na Facebooku
- Po drugiej stronie książki – grupa (nie tylko) dla korektorów
- Zapanuj nad słowami
- Redaktorzy, korektorzy, edytorzy – łączcie się!
- 497 błędów – grupa dla czytelników
- Młodzi Pisarze – Ogłoszenia
- Debiutanci – początkujący pisarze
- Self-publishing – wydaj książkę samodzielnie – grupa wsparcia
- Tekstowni
Interesuje Cię usługa korekty tekstu? A może zastanawiasz się nad dołączeniem do branży ludzi słowa? Napisz do mnie, chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania!
A może chcesz, żebym to ja pisała do Ciebie?
Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych artykułów blogowych i wartościowych treści na temat redakcji i korekty tekstu, pisania oraz komunikacji – zapisz się na mój newsletter.