Przejdź do treści
Strona główna » Blog » 7 źródeł internetowych, które warto mieć pod ręką podczas pracy z tekstem

7 źródeł internetowych, które warto mieć pod ręką podczas pracy z tekstem

7 źródeł internetowych które warto mieć pod ręką podczas pracy z tekstem

Zastanawiasz się, skąd czerpać wiedzę o poprawności językowej? Oczywiście ze słowników! Jeśli nie masz akurat pod ręką tych w wersji książkowej, z pomocą przychodzi kilka źródeł internetowych. Do wykorzystania za darmo! Poniżej znajdziesz listę 7 miejsc w sieci, z których najczęściej korzystam, pracując ze słowami. Częstuj się!

1. Słownik języka polskiego PWN

Najczęściej odwiedzaną przeze mnie stroną w czasie pracy z tekstem jest zdecydowanie słownik języka polskiego PWN. Mam oczywiście na półce wydanie papierowe. Wersja internetowa jest jednak nieoceniona. Wyszukiwanie interesującego nas hasła jest znacznie szybsze. Na stronie oprócz ogromnej bazy haseł znajdziesz także zasady pisowni, poradnię językową, korpus języka polskiego oraz zakładkę z ciekawostkami. Ze strony słownika w prosty sposób możesz przenieść się do encyklopedii PWN, a także do zakładki Translatica, gdzie znajdziesz m.in. słownik polsko-angielski, polsko-niemiecki czy polsko-rosyjski.

2. Wielki słownik języka polskiego

To moje drugie ulubione źródło internetowe. Korzystam z niego codziennie. Ma moim zdaniem dużo bardziej przyjemną i przejrzystą szatę graficzną niż słownik PWN. Znajdziesz tutaj definicje interesujących Cię wyrazów, ale oprócz tego również informacje o ich odmianie, możliwych połączeniach z innymi wyrazami (to jedna z najczęściej odwiedzanych przeze mnie zakładek), składni czy pochodzeniu danego słowa lub wyrażenia. Solidna porcja wiedzy!

Lupa Z Wielkiego słownika języka polskiego możesz skorzystać tutaj.

3. Dobry słownik

Ta strona zbiera w jednym miejscu wiele różnych informacji językowych, których często trzeba by szukać w kilku słownikach. Dobry słownik jest dostępny w wersji darmowej oraz w wersji płatnej. W tej pierwszej masz dostęp do definicji danego wyrazu, przykładów jego użycia oraz do informacji o ortografii i synonimach. W wersji płatnej użytkownicy dodatkowo mogą korzystać z wiedzy z zakresu słownika poprawnej polszczyzny, zasad pisowni i reguł językowych, wymowy, odmiany imion i nazwisk, słownika antonimów (wyrazów przeciwstawnych), paronimów (wyrazów mylonych) oraz poradni językowej. Ja, jak dotąd, korzystam z opcji darmowej. Bardzo Ci ją polecam. Słownik, nawet w wersji podstawowej, jest bardzo bogaty. Warto jednak dodać, że można znaleźć w nim sporo haseł funkcjonujących w uzusie. Jeśli szukasz rozwiązań wzorcowych – w pierwszej kolejności odwiedź dwie wyżej wymienione strony.

Lupa Jeśli chcesz poznać Dobry słownik, zajrzyj tutaj.

4. Słownik gramatyczny języka polskiego

Do źródeł internetowych, które warto przypiąć sobie do zakładek w wyszukiwarce, jeśli pracujesz ze słowami, należy strona sgjp.pl. W słowniku gramatycznym znajdziesz przede wszystkim informacje o odmianie wyrazów i o ich funkcji gramatycznej. W najnowszym wydaniu znajduje się ponad 455 tysięcy haseł. Strona jest wyjątkowo prosta i intuicyjna.

Lupa Poznaj Słownik gramatyczny języka polskiego.

5. Rada Języka Polskiego

Choć nazwa tej instytucji opiniodawczo-doradczej może trochę odstraszać, warto zaglądać na jej stronę, by być na bieżąco z wszelkimi językowymi zmianami. Rada Języka Polskiego wydaje opinie w sprawach dotyczących poprawnej polszczyzny. Do jej zadań należy m.in. rozstrzyganie wątpliwości językowych oraz ustalanie zasad ortografii i interpunkcji. To na jej stronie znajdziesz najnowsze uchwały ortograficzne i inne oświadczenia oraz zalecenia językowe.

Lupa Stronę Rady Języka Polskiego znajdziesz tutaj.

6. Słownik synonimów

Słownik synonimów to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi podczas pracy ze słowami. Gdy chcesz zlikwidować powtórzenia w tekście – to właśnie w nim znajdziesz propozycje zamienników. Poniżej przedstawiam Ci dwa internetowe źródła, z których korzystam na co dzień:

Lupa Synonim.net

Lupa Synonimy.pl

Przyznam się szczerze, że częściej korzystam z pierwszej pozycji. Jest dużo bogatsza, jednak trzeba z niej korzystać z głową. Na jej niekorzyść przemawia niestety duża liczba banerów reklamowych, które mogą irytować i utrudniać korzystanie ze strony. Druga z pozycji, oprócz wersji dostępnej w przeglądarce, oferuje dodatkowo darmową aplikację do pobrania na urządzenia mobilne. Przetestuj oba słowniki i przekonaj się, które z zaproponowanych źródeł internetowych będzie dla Ciebie lepsze. Jak już pisałam wyżej, propozycje synonimów znajdziesz również w Dobrym słowniku.

7. Odmiana nazw własnych oraz nazwisk

Na koniec zostawiłam pozycję, która pomoże Ci w przypadku trudności z odmianą jakiejś nazwy własnej bądź nazwiska. Znajdziesz tu także odmianę nazw polskich miejscowości, informacje o odmianie i składaniu liczebników głównych i zbiorowych oraz rozkład występowania nazwisk w powiatach. W ramach ciekawostki przetestuj sobie zwłaszcza tę ostatnią opcję.

Lupa Kliknij tutaj, by poznać tę stronę.

Zaproponowane wyżej strony mam zapisane w zakładkach wyszukiwarki. Pierwsze dwie pozycje oraz słownik synonimów są prawie ciągle otwarte, gdy pracuję nad jakimś tekstem. Słowniki internetowe to naprawdę wspaniałe narzędzia. Nie zawsze jednak wystarczą. Podczas pracy ze słowami warto się wspomóc także pozycjami książkowymi. O najczęściej wykorzystywanych przeze mnie źródłach papierowych napiszę już wkrótce.

A może chcesz, żebym to ja pisała do Ciebie?

Nie przegap kolejnych artykułów blogowych i wartościowych treści na temat redakcji i korekty tekstu, pisania oraz komunikacji – zapisz się na mój newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *