Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Liczba zzs – co to jest i jak ją sprawdzić?

Liczba zzs – co to jest i jak ją sprawdzić?

liczba-zza-co-to-jest-i-jak-ja-sprawdzic

Z tym tajemniczym skrótem możesz się spotkać przy redakcji i korekcie tekstów, copywritingu czy transkrypcji nagrań. Czym jest liczba zzs? Jak i gdzie ją sprawdzić? I po co właściwie ją sprawdzać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Liczba zzs – co to jest?

Liczba zzs to liczba znaków ze spacjami. Skrótowiec ten jest szeroko rozpowszechniony w branży pisarskiej, ponieważ stanowi podstawę do rozliczania się za różnego rodzaju usługi oferowane przez ludzi słowa. Spotkasz go zwykle w połączeniu z liczbą 1000 lub 1800. Copywriterzy najczęściej swoje stawki podają za 1000 zzs. W przypadku redaktorów, korektorów czy transkrybentów częściej można się zetknąć z rozliczeniem za 1800 zzs – jest to tak zwana strona znormalizowana – lub za arkusz wydawniczy, który liczy 40 000 zzs.

Jak sprawdzić liczbę zzs?

Pokażę Ci, jak sprawdzić liczbę znaków ze spacjami w dwóch popularnych edytorach tekstu.

WORD

Zaczynam od Worda, ponieważ jest to edytor tekstu, w którym sama pracuję. Kluczowe jest okno ze statystyką wyrazów – oprócz informacji o liczbie znaków ze spacjami znajdziesz tam również liczbę stron, wyrazów oraz znaków bez spacji. Dowiesz się także, ile akapitów liczy Twój tekst oraz z ilu wierszy jest złożony.

Statystykę wyrazów znajdziesz w zakładce Recenzja.

Statystykę wyrazów możesz również przypiąć do paska narzędzi znajdującego się na dole ekranu. W tym celu kliknij pasek prawym przyciskiem myszy. Pojawi się okno z opcjami do wyboru. Wybierz opcję Statystyka wyrazów lub Liczba znaków ze spacjami (na pasku dolnym wyświetli się wówczas jedynie liczba zzs).

DOKUMENTY GOOGLE

W Dokumentach Google liczbę znaków ze spacjami możesz sprawdzić, klikając w menu głównym Narzędzia, a następnie w Liczba słów.

Możesz zaznaczyć opcję Wyświetlaj liczbę słów podczas wpisywania. W lewym dolnym rogu dokumentu pojawi się wówczas okno, w którym na bieżąco będzie można sprawdzić, z ilu słów i znaków składa się tekst.

Różnice w liczbie zzs

Co ciekawe, między statystykami Worda i Dokumentów Google występują niewielkie różnice. Można je zaobserwować przy dłuższych tekstach. Na zdjęciu poniżej zestawiłam statystyki wyrazów z tych dwóch programów (po lewej stronie z Dokumentów Google, po prawej stronie z Worda). W obu dokumentach znajdowała się treść tego samego artykułu. Zobacz, jak to wygląda.

Różnice w liczbie zzs w Wordzie i Dokumentach Google

Ten sam tekst, więc o co chodzi? Najprawdopodobniej wina leży po stronie algorytmów zliczających znaki i różnic między nimi w obu programach. Być może jeden z nich nie uwzględnia jakiegoś znaku. Nie udało mi się dotrzeć do rozwikłania tej zagadki, dlatego muszę Cię niestety zostawić z pewnym niedosytem.

Strona znormalizowana a strona A4

Strona znormalizowana to dla wielu osób pojęcie abstrakcyjne. Często stykają się one z tym hasłem po raz pierwszy, szukając informacji o redakcji czy korekcie tekstu. Być może tak jest również w Twoim przypadku.

Dzień dobry!

Czy mogłabym się dowiedzieć, ile kosztowałaby korekta mojego e-booka? To 135 stron A4 w Wordzie.

Autorka

Strona A4 to w kwestii publikacji bardzo mało precyzyjne określenie. Możesz mieć taką stronę zapisaną fontem Calibri 11, z interlinią ustawioną na 1,08. Akapity – długie. Zdjęć – brak. Ale możesz mieć też stronę A4 zapisaną fontem Times New Roman 12, na której oprócz tekstu jest sporych rozmiarów wykres. I to, i to strona A4. Ale praca nad nimi nie będzie trwała tyle samo czasu. Nie będzie też tyle samo kosztować.

Ludzie słowa postanowili sprowadzić treści do stałej jednostki, jaką jest liczba znaków. Oczywiście ilość czasu, jaki trzeba poświęcić na sprawdzenie tekstu, zależy także od innych czynników. Pozostają przecież jeszcze kwestie stopnia skomplikowania publikacji, ilości koniecznych do wprowadzenia poprawek czy czasu, w jakim trzeba wykonać pracę. Wszystko to ma wpływ na wycenę. Ale ponieważ, jako Klient, chcesz znać chociaż widełki cenowe – są one podawane za stronę znormalizowaną lub za arkusz wydawniczy.

Dlaczego ze spacjami?

Być może masz ochotę zapytać, dlaczego do wyceny wlicza się spacje? A no dlatego, że jako redaktorka czytam również spacje. Spacja to też znak, w programie zajmuje tyle samo bajtów, co litera lub znak interpunkcyjny. Sprawdzam więc, czy gdzieś tych spacji nie ma za dużo albo za mało. Może pojawiają się w nieodpowiednim miejscu, na przykład przed przecinkiem czy wokół dywizu? To również są błędy interpunkcyjne, które podczas redakcji czy korekty są eliminowane.

Jeśli potrzebujesz przeliczyć, ile stron znormalizowanych lub arkuszy wydawniczych ma Twój tekst, podziel liczbę znaków ze spacjami odpowiednio na 1800 lub na 40000, a otrzymasz potrzebną informację. Poniżej pokazuję to na przykładzie:

Twój tekst ma 216000 zzs, czyli 120 stron znormalizowanych lub 5,4 arkusza wydawniczego.

216000 : 1800 = 120

216000 : 40000 = 5,4

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania związane z liczbą znaków ze spacjami – zadaj je w komentarzu lub napisz do mnie wiadomość.

A może chcesz, żebym to ja pisała do Ciebie?

Nie przegap kolejnych artykułów blogowych i wartościowych treści na temat redakcji i korekty tekstu, pisania oraz komunikacji – zapisz się na mój newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *